Podatkowe skutki nieregulowania zobowiązań w terminie

Z początkiem 2013 roku w Polsce weszły w życie przepisy, które mają posłużyć poprawieniu płynności  w przedsiębiorstwach i likwidacji zatorów płatniczych. 

Ustawa z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce, przygotowana przez Ministerstwo Gospodarki, ograniczyła m.in. możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków, których dłużnik faktycznie nie poniósł. Od 1 stycznia 2013 r. przedsiębiorcy zobowiązani są do dokonywania korekty kosztów uzyskania przychodów w przypadku nieuregulowania kwot wynikających z faktury lub innego dokumentu w ciągu 30 dni od daty upływu terminu płatności. Natomiast w przypadku, gdy czas płatności ustalony przez strony jest dłuższy niż 60 dni, termin dokonania korekty kosztów przypada na 90 dzień od dnia zaliczenia kwoty do kosztów podatkowych.

Oczywiście istnieje kilka sposobów by zminimalizować u dłużników negatywne  skutki nowelizacji ustawy.  Jednym z nich jest chociażby wpłacanie miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy w uproszczonej formie.

Niemniej jednak, nowe regulacje mają przede wszystkim doprowadzić do ograniczenia powszechnego obecnie zjawiska, jakim są tzw. zatory płatnicze.

Doradca podatkowy

Biuro Rachunkowe Badesta


Copyright © Badesta Sp. z o.o. sp.k.